Tarihi Kişiler

Alparslan Kimdir?

Alparslan Kimdir?

AlpArslan kimdir? Sultan Alparslan hakkında bilgi ve hayatı. Yaptığı savaşlar hakkında kısaca bilgiler. Alp Arslan biyografisi ve dönemi hakkında önemli bilgiler.

Sultan Alparslan Hakkında Bilgi

Büyük bir savaşçı olduğu kadar iyi yürekliliği, bağışlama gücüyle de ün salan AlpArslan’ın doğum tarihi kesin değildir. Kimi tarihçilere göre 1029’da, kimine göre 1032’de doğmuştur. Selçuk sultanlarının ikincisidir.

Çok genç yaşta savaş alanlarında gösterdiği başarılar göze batmasını sağlamış, 1061’de babası ölünce onun yerine Horasan Valisi olmuştur. 1063’de ise amcası Selçuk Hükümdarı Tuğrul Bey ölmüş, yerine AlpArslan’ın geçirilmesini vasiyet etmiştir. İlkin kendisine baş kaldıran akrabalarını, bu arada kardeşini yenmiş, sonra da hepsini bağışlayarak yalnızca büyük bir savaşçı değil, her şeyden önce büyük bir insan olduğunu göstermiştir. 1064’de Selçuk topraklarını genişletmek için savaşlara başlamış, sırasıyla Gürcistan, Kafkasya, Musul, Diyarbakır, Halep, Kayseri, Sivas dolaylarını ele geçirmiştir.

Selçuk devletinin durmadan büyümesini, güçlenmesini hoş karşılamayan Bizanslılar Alp Aslan’ı ezmek isteğine kapıldılar. O sırada Bizans tahtında iki kişi oturmaktaydı: Odoksiya adlı imparatoriçe ile yılmazlığı, gözü pekliğiyle ün salmış Diogenes Romanos. Diogenes yüz bin kişilik bir orduyla AlpArslan’ın üzerine yürüdü. AlpArslan’ın atlıları ise elli bini bulmuyordu. 26 Ağustos 1071’de Malazgirt’te karşılaştılar. Büyük bir meydan savaşı sonunda AlpArslan Bizans ordularını darmadağın etti ve Diogenes Romanos’u tutsak aldı. Böylece Anadolu Türklerin yurdu oldu. Ama en önemlisi AlpArslan’ın Diogenes Romanos’a tutsaklığı sırasında son derece iyi davranmış olması, bir zaman sonra da Bizans’a geri göndermesidir. AlpAslan 1072 yılında, Kafkasya’dayken, cezalandırılmasını emrettiği bir kale bekçisinin kızıp kendisini bıçaklaması ile ağır yaralanmış, bir ay sonra da hayata veda etmiştir.

AlpArslan kaç yılında doğdu?

Sultan Alparslan 1029 ya da 1032 tarihinde doğmuştur. Tam olarak kesin bir bilgi yoktur.

AlpArslan ne zaman öldü?

Sultan Alparslan 1072 yılında vefat etmiştir.

Farklı yazılarımıza bakmak isterseniz buraya tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu