Yabancı Ünlüler

Cristiano Ronaldo Kimdir?

Cristiano Ronaldo Kimdir?

Cristiano Ronaldo Kimdir?

Cristiano Ronaldo’nun başarılarla dolu futbol hayatına genel bir bakış. Onu efsane yapan ve milyonlarca hayranı olmasını sağlayan özellikleri neler? Cristiano Ronaldo’nun efsane olma yolculuğuna hep beraber göz atalım.

1985’te Portekiz’in Funchal kentinde doğan Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olma yolculuğuna başladı. Çok hızlı yükselişi ve bir futbol efsanesi olma yolculuğu, sıkı çalışmanın, özverinin ve mükemmelliğe ulaşması onu dünyanın en tanınmış karakterlerinden biri haline getirdi.

Mütevazi bir başlangıçla futbol kariyerine başlayan Ronaldo, dünyanın en pahalı en tanınmış futbolcularından biri olması, milyonlarca insana ilham kaynağı oldu. Kariyerinde çok büyük başarılar vardır ve en iyisi olma konusundaki amansız kararlılığı ona dünya çapında milyonlarca ve hatta milyara yakın hayran kazandırmıştır. Onun hikayesi hırs, dayanıklılık ve başarı hikayesidir ve çok çalışmanın, özverinin neler başarabileceğinin bir örneği olarak karşımıza çıkmıştır.

Cristiano Ronaldo Kimdir?

Cristiano Ronaldo Kimdir?
Cristiano Ronaldo Kimdir?

5 Şubat 1985’te doğan Ronaldo, Madeira adasında yer alan yaklaşık 100.000 nüfusa sahip Funchal şehrinde büyüdü. İlk olarak altı yaşında futbol oynamaya başladı. Annesi yerel bir futbol yetkilisiydi ve babası belediye personeli olarak çalışıyordu.

Ronaldo’nun babası henüz 18 yaşındayken öldü. Gençlik kariyerine Funchal’da yerel bir kulüp olan Andorinha’da futbol oynamaya başladı. Daha sonra Caniço yakınlarında bulunan Nacional’e geçti. Nacional ile bölgesel şampiyonalarda ve Madeira Futbol Kupası’nda oynadı. 10 yaşında bölgesel bir turnuvada oynarken birkaç yetenek avcısı tarafından keşfedildi. Anne ve babasını bir kenara çekip oğullarının dünyanın en iyi futbolcularından biri olacağını söylediler.

Cristiano Ronaldo’nun Gençliği ve Futbol Kariyerinin Başlangıcı

Cristiano Ronaldo'nun Gençliği ve Futbol Kariyerinin Başlangıcı
Cristiano Ronaldo’nun Gençliği ve Futbol Kariyerinin Başlangıcı

Ronaldo’nun ebeveynleri başlangıçta oğullarının futbol kariyerine devam etmesi konusunda isteksizdi. Normal bir işte çalışması için odaklanmasını istediler ama onun bu futbol arzusuna karşı gelmediler. Onun kararlarına saygı duyarak, hep yanında oldular. Ronaldo bir söyleşisinde. “Anneme ve babama futbolcu olmak istediğimi söyledim ve bu kararıma saygı duydular.” demiştir.

Nacional takımında keşfedilen Ronaldo, henüz 12 yaşındayken Sporting Lizbon’a transfer oldu. Sporting Lizbon’da başarılı bir 6 sene geçirdi ve kendini geliştirdi. Manchester United ile Lizbon arasında yapılan hazırlık maçında Manchester United’in efsane teknik direktörü Alex Ferguson’un dikkatini çekti. Böylelikle Manchester United macerası da 18 yaşındayken başlamış oldu.

Cristiano Ronaldo’nun Manchester United Transferi

Cristiano Ronaldo'nun Manchester United Transferi
Cristiano Ronaldo’nun Manchester United Transferi

Dünyanın en değerli futbol kulüplerinden biri olan Manchester United’e geçen Ronaldo, 18 yaşında tüm dünyayı kendine hayran bırakacak futbolunu göstermeye başlamıştır. Genç takımdan A takıma hızlı bir şekilde geçiş yaparak daha 18 yaşında Manchester United efsanesi olacağı birçok ünlü emekli futbolcu tarafından tahmin edilmekteydi.

Ronaldo’nun Manchester United’a transferi onun için büyük bir dönüm noktası olmuştur. Sporting Lizbon’da geçirdiği altı yılın ardından yeni bir mücadeleye ve  kendini ispatlayabilecek daha büyük bir kulüpte oynamaya hazırdı. Çok sayıda talipleri vardı ama Manchester United, ona imza attırmaya çalışan kulüplerin başında geliyordu. Manchester United’ın menajeri Sir Alex Ferguson, genç oyuncunun hayranıydı ve ısrarlı bir şekilde onun peşine düştü. Manchester United, o zamanlar bir genç oyuncu için rekor bir ücret olan 12 milyon sterlin ödeyerek Ronaldo’yu transfer etmiştir.

Cristiano Ronaldo’nun Real Madrid’e Transfer

Cristiano Ronaldo'nun Real Madrid'e Transfer
Cristiano Ronaldo’nun Real Madrid’e Transfer

Futbolda neredeyse tüm büyük ödülleri kazandıktan ve on yılı aşkın bir süredir yeteneğini sergiledikten sonra Ronaldo, rekor kıran 161 milyon dolara Real Madrid’e transfer oldu. Gelmiş geçmiş en pahalı futbolcu ve Real Madrid’e transferi onu spor tarihinin en pahalı oyuncusu yaptı. Uzun süre Real Madrid’e transferi konuşuldu  ve bu transfer 2009 yazında gerçekleşti.

Real Madrid’e transferi, dünyanın dört bir yanındaki futbolcular için ilham ve motivasyon kaynağı oldu, ancak aynı zamanda tartışmalı oldu. Bazı insanlar Real Madrid’i bu kadar büyük meblağda bir transfer yaptığı için eleştirirken, bazıları da Ronaldo’yu her maçta favori olacak bir kulübe transfer olduğu için eleştirdi.

Cristiano Ronaldo’nun Milli Takım Kariyeri

Cristiano Ronaldo'nun Milli Takım Kariyeri
Cristiano Ronaldo’nun Milli Takım Kariyeri

Ronaldo, futbol dünyasında bir fenomendi, ancak 2000’li yıllarda yine de futbol dünyasının dışında büyük ölçüde tanınmışlığa sahip değildi. Futbol taraftarları onu Sporting Lizbon’dan Manchester United’a transfer olan genç oyuncu olarak tanıyordu. Her şey 2004 yılında değişti. 2004 UEFA Avrupa Şampiyonasında futbol yeteneğini sergiledi ve gelecek vadeden bir süperstar olduğunu kanıtladı.

2004 UEFA Avrupa Şampiyonasında Portekiz kadrosundaki en genç oyuncuydu ve grup aşamasında İspanya’ya karşı hat-trick yaptı. Turnuvanın en çok gol atan oyuncusu oldu ve adı tarih kitaplarına kazındı. Turnuvanın en iyi oyuncusu olan Ronaldo, Altın Ayakkabı ile ödüllendirildi. 2006 FIFA Dünya Kupası ve 2010 FIFA Dünya Kupası’nda ülkesini temsil etmeye devam etti. 2016’da Euro’yu kazanan takımın da bir parçasıydı. Yaklaşık 20 yıldır ülkesi için oynadı ve Portekiz’in uluslararası mecralarda başarılı olmasında başrol oynadı. En son Katar’da oynanan dünya kupasında son 15-20 dakikalarda oyuna alınması birçok kesim tarafından eleştirilmiştir. Artık yaşının ilerlemesi ve eski atletikliğini kaybetmesi sebebiyle, hocasının onu yedekte beklettiği düşünülmektedir.

Ronaldo’nun Başarıları ve Almış Olduğu Ödüller

Ronaldo'nun Başarıları ve Almış Olduğu Ödüller
Ronaldo’nun Başarıları ve Almış Olduğu Ödüller

2 kez yılın futbolcusu : 2016 ve 2017 yılında Real Madrid’de oynarken 2 kere yılın futbolcusu olmuştur.
5 kez Ballon D’OR : 2008, 2013, 2014, 2016 ve 2017 yıllarında Ballon D’OR kazanmıştır.
1 kez Puskas Ödülü : 2009 yılında Puskas ödülünü kazanmıştır.
4 kez Avrupa’da En İyi Futbolcu : 2008 yılında Manchester United ile Avrupa’da yılın futbolcusu olmuştur. 2014, 2016 ve 2017 yıllarında Real Madrid ile bu ödülü 3 kez daha kazanmıştır.
10 kez Yılın Futbolcusu Ödülü.
19 kez gol kralı.
6 kez sezonun oyuncusu.

Ödüllerin tamamını görmek için ziyaret edebilirsiniz : https://www.transfermarkt.com.tr/cristiano-ronaldo/erfolge/spieler/8198

Ronaldo’nun Futbol Dünyasında Yarattığı Değişiklikler

Cristiano Ronaldo
Cristiano Ronaldo

Ronaldo’nun Real Madrid’e transferi futbolda devrim yarattı. Transfer piyasasını kökten değiştirdi ve futbol dünyasına yeni bir bakış açısı getirdi. Bir zamanlar Real Madrid ve diğer büyük kulüplerin ulaşamayacağı düşünülen oyuncular, şimdi bu kulüpler tarafından çok büyük meblağlara imza atıyor.

Transfer piyasası herkese açık hale geldi ve kulüpler oyuncular için rekor meblağlar harcıyor. Bazı uzmanlar, bu eğilimin futbol dünyasında balonun patlamasına ve mali krize yol açabileceğine inanıyorlardı. Kulüplerin oyunculara çok fazla para harcamasından korkuyorlar ve futbol balonunun patlayacağından endişe ediyorlardı.

Diğer yazımıza Osman Kavala Kimdir? Bıradan ulaşabilirsiniz..

 

Kaynaklar
https://tr.wikipedia.org/wiki/Cristiano_Ronaldo

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu