İş Adamları

Osman Kavala Kimdir?

Osman Kavala Kimdir?

Osman Kavala kimdir? Osman Kavala’nın suçu nedir ve neden hapse tutuklanarak hapse atılmıştır? Gezi Parkı ve 15 Temmuz davalarıyla yargılanan ve hakkında müebbet hapis kararı çıkan Osman Kavala hakkında bilgiler.

Osman Kavala Kimdir?

Osman Kavala, Türk iş adamı ve insan hakları savunucusudur. 1957 yılında Fransa’nın Paris şehrinde doğmuştur. Birçok sivil toplum kuruluşuna yardım etmekle tanınan Osman Kavala, bu desteğini 1990 yılından beri sürdürüyor.

2002 yılında Anadolu Kültür’ü kurmuştur. Bu kurum kar amacı gütmeyen bir kültür kurumu olarak faaliyet göstermektedir. Tam ismi Mehmet Osman Kavala olan ünlü iş adamı, Uluslararası Af Örgütü’ne de bağış yapmakla bilinen bir isimdir. Ülkemizde risk altında olan kültürel mirasın korunmasına yönelik olan çabaları içinde 2019 yılında Avrupa Arkeoloji Mirası Ödülü’nü almıştır.

Osman Kavala’nın Suçu Nedir?

Osman Kavala 1 Kasım 2017 yılında tutuklanmıştır. Gezi Parkı davasından beraat eden Osman Kavala, 15 Temmuz darbesiyle ilgili davada yargılanmış ve müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır. Amerika, Osman Kavala’nın serbest kalması için girişimlerde bulunmuştur. Sonuç olarak 25 Nisan 2022 yılında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almıştır.

Osman Kavala
Osman Kavala

Osman Kavala Neden Tutuklandı ?

Kavala, 1 kasım 2017 yılında Türk Ceza Kurumu’nun 309. ve 312. Maddeleri gereğince tutuklanmıştır. Bu maddelerin neyle alakalı olduğuna aşağıdaki görselden bakabilirsiniz.

"<yoastmark

2019 yılında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca re’sen tahliye edilen Osman Kavala, 2020 yılında TCK’nın 312. maddesinden serbest bırakılmıştır. Bu dava kamuoyunda Gezi Parkı Davası olarak bilinmektedir. Osman Kavala, tahliye edildikten hemen sonra 309. maddeden tekrar gözaltına alındı. Bir gün sonra yine aynı maddeden tutuklandı. 9 Mart 2020 tarihinde TCK 328. Maddeden yine tutuklanmıştır ve 20 Mart 2020 tarihinde beraat etmiştir.

Savcılık tarafından yerel mahkeme kararı istinafa taşınmış ve İstanbul Bölge Adliye 3. Ceza Dairesi 22 Ocak 2021 yılında 9 sanık hakkındaki beraat kararını bozmuştur. Osman Kavala’ya müebbet hapis kararı çıkarken diğer 8 sanık hakkında da 18 yıl hapis kararı çıkmıştır.

Osman Kava 2017 yılında tutuklanarak Silivri Cezaevinde yatmıştır. Üç kere tutuklanan Osman Kavala, 2 kere tahliye olmuş oldu. En son kararda ise müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Osman Kavala Kimdir? Youtube Sesli Dinle

Osman Kavala Aslen Nerelidir?

Fransa’nın Paris şehrinde doğmuştur.

Osman Kavala Ne İş Yapar?

Osman Kavala, iş adamı olarak bilinmesine rağmen hayatını kar amacı gütmeyen insan hakları gibi sosyal faaliyetlere adamıştır.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu